2
2
2
2
2
2

 

אודות |

 

בשנת 2004 קבוצה של 6 צעירים בוגרי מגמות אמנות מרחבי הארץ התאגדה במטרה למצוא מסלול הגשמה חברתי לאומנים. לאחר שהקבוצה לא מצאה מסלול כזה בכל הארץ- היא החליטה להקים לעצמה מסלול שנת שירות בקהילה בתחומי האמנות והחינוך. 

כבר בשנת השירות החלה הקבוצה רותמת ומצרפת עוד צעירים וצעירות דרך הקמת קבוצות של תלמידי י"ב ברחבי הארץ והדרכתם. הקריאה הייתה ברורה, לאומנים יש תפקיד משמעותי בעיצוב החברה הישראלית, "הגיע הזמן להיפרד מהקהל ולהתחבר לקהילה". 

בזמן שחלק מהחברים בשנת שירות וחלקם בשירותם הצבאי, החלו החברים להקים את “תנועת תרבות”, או בשמה הקודם "גרעיני אומנויות", כמסלול הגשמה ליוצרים ואמנים צעירים.
החברים החלו להדריך קבוצות נוער ולעשות פעולות תרבותיות, אומנויות וחינוכיות בקהילה בפריפריות הגיאו-חברתיות בישראל. הפעולות האלו צברו תאוצה והחלו מצטרפים לתנועה עוד ועוד צעירים וצעירות.

משנת 2006, מתחילים חברי התנועה להתאגד כקבוצות אמנים-מחנכים בוגרות ומתיישבים ביישובים בפריפריה הגיאו-חברתית של ישראל. הקבוצות הללו נקראות "קהילות תרבות" והן מאורגנות כהתאגדויות שיתופיות שעוסקות בבניית חיי הקבוצה השיתופיים לצד העשייה החברתית והאמנותית בשכונה.

משהתיישבו הקבוצות בערים וביישובים הן מתחילות לעסוק בבניית קשר מחייב עם השכונה, מעורבות ושותפות בחיי הקהילה. הרבה מהעבודה נעשית באיתור ושת"פ עם כוחות מקומיים כמו אמנים מקומיים, תושבים, יזמים, מוסדות תרבות ואמונות ורשות מקומית.

איך זה נראה?

  • ארגון הנוער- לתנועת תרבות יש ארגון הנוער היחיד בארץ שמהווה בית ליוצרים צעירים מכל קשת האמנויות לצד עשייה חברתית וחינוכית. החברים בארגון הנוער הם ילדים ובני נוער בכיתות ג-יב המשתתפים בפעילות קבועה המתקיימת ב"בית היוצרים", מוקד הפעילות, הנמצא ב - 21 ישובים ערבים ויהודים. 

  • המסלול ממשיך לשנת-שירות ולנח"ל בו הקבוצות יוצאות לשנת התנדבות לפני הצבא אשר בסיומה הן ממשיכות יחד כגרעין לשירות צבאי בנח"ל. הקבוצות מלוות במהלך המסלול הצבאי ע"י מדריכים בוגרים. החברים בקבוצות מוכשרים בכלים אומנותיים וחינוכיים ומתנסים ביצירה על שלל תחומיה גם בתוך הצבא.

  • עם השחרור הקבוצות מתיישבות ביישוב/שכונה בפריפריה ומקימות את "קהילות התרבות": קיבוץ אמנים-מחנכים אשר ממשיכים הן את העשייה בקהילה המקומית והן את הדרכת הצעירים אשר נמצאים בשלבים המוקדמים של המסלול.

 

כיום, ב-2020, חברים ב"קהילות תרבות" מעל 500 צעירים וצעירות בגילאי 18-35. צעירים וצעירות אלו חיים בקבוצות שיתופיות ופועלים ב- 21 יישובים ברחבי הארץ ומקיימים פעילות רציפה, מעמיקה ומתמשכת עם אלפי ילדים, בני נוער ומבוגרים בקהילות.

כ-3,500 יוצרים צעירים, ילדים ונוער, חברים בתנועת הנוער תרבות !

100 חברים וחברות מדריכים בשנת השירות בתנועה מדיי שנה

120 חיילות, חיילים מפקדות ומפקדים, חברי תנועת תרבות משרתים במסלול הנח''ל.

130 לומדים ולומדות בבתי הספר "תארבות" ובמסלול האקדמאי "מרכז בובר".

והיד עוד נטויה, אלפי צעירים וצעירות ממשיכים ומצטרפים לתנועה במסלול שנת השירות, בקהילות התרבות, בארגון הנוער ובמוסדות ההכשרה שלה, וכולם עמלים על חיזוק הקשר בין אומנות חינוך וקהילה למען עיצוב חברה צודקת יותר, שיוויונית יותר וסולידארית יותר.

 

 

. .

 

 

מתוך מסמך המייסדים:

 

"אנו, כקבוצה של יוצרים צעירים אשר גדלו והתחנכו בארץ, מאמינים כי דווקא עלינו מוטלת הזכות והאחריות לעיצוב עתידה של החברה בישראל. אנו מאמינים כי על האמנות והתרבות מוטל תפקיד חברתי,

במעשה החינוכי העמוק בתוך קהילות בישראל–

 

להיפרד מהקהל ולהתחבר לקהילה!"