2
2
2
2
2
2

 

אודות |

בשנת 2004 יצאה קבוצה של 6 צעירים בוגרי מגמות אמנות מרחבי הארץ לשנת שירות בקהילה בתחומי האמנות והחינוך. עם שחרורם מהצבא החליטו להקים את “תנועת תרבות”, כמסלול הגשמה לנוער וצעירים יוצרים הפועלים לעיצוב דמותה של החברה הישראלית תוך שימת דגש על הפעולה התרבותית, האמנותית והחינוכית בקרב נוער וקהילה בפריפריה.


תנועת תרבות מקימה משנת 2006 קבוצות אמנים-מחנכים המיועדים להתיישבות בפריפריה הגיאו-חברתית של ישראל, הרואים במקום את ביתם ומחוייבים ליצירה, לחינוך ולתרבות כמרכז משימתם ופעולתם במקום.


בשנת 2018 מונה תנועת תרבות מעל 500 צעירים וצעירות בגילאי 18-32. צעירים אלו חיים בקבוצות המפוזרות ביישובים ושכונות בכל רחבי הארץ ומקיימים פעילות רציפה, מעמיקה ומתמשכת עם אלפי ילדים, בני נוער ומבוגרים בקהילות.


תנועת תרבות הינה הארגון היחיד בארץ המפעיל מסלול רב-שנתי לאמנים צעירים אשר מחנכם ומכשירם להיות מחנכים ויוצרים המחוייבים לחינוך, צמצום פערים, חיזוק הסולידריות הקהילתית ויצירה של תרבות ואמנות מקורית.


המסלול מתחיל מתנועת הנוער תרבות:

הקמת קבוצות נוער יוצר בתחומי האמנויות מהפריפריה ע"י חברי תנועת תרבות. הנוער נפגש בבתי היוצרים – בית לאמנות ותרבות לנוער בשכונה. במהלך השנה מתקיימים מחנות לבני הנוער בהם נפגשות הקבוצות מכל הארץ.


המסלול ממשיך לשנת-שירות ולנח"ל:

תנועת תרבות מפעילה מסלול נח"ל בו הקבוצות יוצאות לשנת התנדבות לפני הצבא אשר בסיומו הן ממשיכות יחד כגרעין לשירות צבאי בנח"ל. הקבוצות מלוות במהלך המסלול הצבאי ע"י מדריכים בוגרים.


ובסיום המסלול מקימים בוגרי הצבא "קהילות תרבות":

עם השחרור הקבוצות מתיישבות ביישוב/שכונה בפריפריה ומקימות "קהילת תרבות": קיבוץ אמנים-מחנכים אשר ממשיכים הן את העשייה בקהילה המקומית והן את הדרכת הצעירים שבשלבים המוקדמים של המסלול.


. .


מתוך מסמך המייסדים:

"אנו, כקבוצה של יוצרים צעירים אשר גדלו והתחנכו בארץ, מאמינים כי דווקא עלינו מוטלת הזכות והאחריות לעיצוב עתידה של החברה בישראל. אנו מאמינים כי על האמנות והתרבות מוטל תפקיד חברתי,

במעשה החינוכי העמוק בתוך קהילות בישראל–

להיפרד מהקהל ולהתחבר לקהילה!"