2
2
2
2
2
2דבר המערכת


שלום חברים וחברות,
כבר ספטמבר, ואנחנו נמצאים בעיצומה של תחילת השנה - הש"ש האהובים שלנו כבר נכנסו לבתי היוצרים, התלמידים מבינינו כבר חזרו לבתי הספר, ובקרוב ממש יתחילו (למעשה, ימשיכו) לפרוח תכניות גדולות וקטנות בבתי היוצרים שלנו.
המציאות שלנו, בתוך זה, היא מעט מבלבלת- לפעמים היא מדהימה ממש, ולפעמים היא מייאשת באותה המידה.
אנחנו מאחלים לכולנו שנה משמעותית, מהנה ומוצלחת בבתי היוצרים ובכלל :)
ומבקשים- אל תשכחו לכתוב לנו! אנחנו רוצים לשמוע על תהליכי היצירה שלכם, על התכניות, על איך שעבר עליכם הסמינר ועל מה שעשיתם במחנה המקומי.

צור ניצור!


 שותפות בתנועת הנוער / עלינה גולדין

שלום חברים וחברות,

(לחבריי ולחברותיי מבית היוצרים עפולה, לבוגרים, לש"ש ולנוער: הביקורת המועברת בכתבה אינה אישית. אני אוהבת אתכם מאוד, ומאמינה שעלינו עוד לדבר ולעבוד הרבה ביחד).

אני עלינה מבית היוצרים "עפולמה", וזו השנה השנייה שלי כמד"צית והשלישית כחברת תנועה. במהלך הזמן הזה, מצאתי את עצמי מתמודדת עם המושג "שותפות" בתנועה, ובעיקר עם היכולת שלו להתקיים בתנועת הנוער. האם היחסים שלנו בקבוצה יכולים להגיע לשותפות אמיתית? האם הקשר שלנו עם הש"ש הוא קשר בין שותפים? ומה בדבר הקשר שלנו עם המדריכים הבוגרים? ומה לגבי תנועות הנוער האחרות, האם גם הן שותפות שלי? שאלות אלו הן לא רק שאלות תאורטיות לדיון, אלא גם, ובעיקר, שאלות שמשפיעות על ההתנהלות שלנו כתנועה. לדעתי, הבנה משותפת של ה"שותפויות" השונות תעזור לנו לפעול ביחד.

לפני כמה ימים התכוננתי בהתרגשות לקראת פעולת פתיחת השנה בבית היוצרים שלי. יש לציין שהמצב בבית היוצרים שלי לא כל כך טוב. יש מעט חניכים, ומיעוט קטן עוד יותר נמצא בקבוצה יוצרת באופן קבוע. כשנפגשנו, השכבה הבוגרת בתנועה, בהדרכה של שלושה ש"ש מקסימים, לא כל כך הבנו מה משמעות המפגש הזה. מה הנושאים שרלוונטיים לנו בכלל. התאכזבתי לגלות שגם השנה אני מקבלת את התכניות לבית היוצרים מידי הש"ש, ולא שותפה ביחד איתם ועם הבוגרים האחראיים בתכנון הראשוני. בשנה שעברה ביקשתי במפורש להיות מעורבת בפגישות האלו, משום שאני מאמינה שהידע והניסיון שלנו כמד"צים מספיקים כדי להשתתף בשיחות מהסוג הזה ביחד עם הש"ש והבוגרים.

עם זאת, אני יודעת שחלק ניכר מהניתוק שאני חשה נובע מכך שהמצב הקבוצתי שלי מסובך למדי. בניגוד למקומות אחרים, בהם יש קבוצה בוגרת אחראית, אין קבוצה כזו בעפולה עצמה. קבוצת "הלמות", למשל, נפגשה בחודש החולף, תכננה את הפעילות שלה לשנה הקרובה, וכעת רק מחכה למדריך/כה שתעזור להן להגשים את הפעילות המתוכננת. גם בבתי יוצרים אחרים אני שומעת על פורומים שבהם קבוצות בוגרות לוקחות חלק פעיל בתכנון ההדרכה והפעילות. אני מניחה שבמצב הרצוי תהיה בכל בית יוצרים קבוצה בוגרת אחראית שתוביל את בית היוצרים בשיתוף עם הש"ש והבוגרים.
כדי שהמצב הרצוי יתקיים, וקבוצות יוצרות באמת יובילו את בתי היוצרים שלהן, עלינו להבין מה באמת אומר המושג "שותפות" עבורנו. מבחינתי, שותפות היא הבנה משותפת של המטרות שלנו, של המצב הקיים ושל סוגי הפעילות שלנו. שותפות אמיתית דורשת שנדבר אחת עם השני באופן רציף, ונשאל את השאלות האלו ביחד.

מפגשים רציפים בין  כלל הש"ש למד"צים (ולא רק בין הש"ש המלווה למד"צים), הם חלק חשוב בהבנת שותפות זו. בשנה שעברה, למשל, ייסדנו בעפולה פורום ש"ש-מד"צים שהתכנס מספר פעמים. מטרות הפורום היו הבנת התמונה הכללית של הנעשה בעפולמה, העלאת קשיים ותובנות של המדריכים השונים ותכנון המשימות העתידיות. אף על פי שלא נפגשנו הרבה, הפורום אפשר לנו להבין עם מי אנחנו פועלות והעמיק את השותפות שלנו. אולי בכלל כדאי שנפתח את השנה ביחד באמת? שאי שם במהלך השבועות הראשונים של שנת השירות יעברו הש"ש הנכנסים סמינר משותף עם המד"צים ויחלמו ביחד על הפעילות המשותפת שלהם?

חברים וחברות יקרים, אני מתרגשת מאוד לקראת השנה הבאה עלינו לטובה, ומקווה שנזכה לשותפות אמיתית ולפעילות משמעותית.

צור ניצור!

פאזל הגולגולת/ ניב מאירסון

הוא מת עוד לפני שמלאה לו שנה.

הוא לא הספיק אפילו להרכיב פאזל,
רק הרופאים הספיקו
להרכיב פאזל גולגלתו.

חלק טוענים,
שאביו טלטל אותו למוות.

ואילו אביו,
שהיה זה העולם.

כשרות בתנועה? / חן יעיש

שלום לכולם.
אני קודם כל רוצה לפתוח בסיפור שקרה לי ב"חלוץ".
זה קרה באחד הימים בארוחת הבוקר, וכמו כולם גם אני הלכתי לאכול. מזגתי לעצמי כוס עם קורנפלקס ובאתי לקחת כפית כדי לאכול, אבל היו רק כפות. אז עלתה לי התהייה שאולי אין הפרדה בכלים בין בשר לחלב, הייתי בטוחה שאני טועה ויש הפרדה. אבל כששאלתי את אחד המדריכים שהיו במטבח הוא ענה שאין. אני לא כותבת את זה בכדי לבקר או להעביר משהו שלילי כלפי ההתנהלות של התנועה המדהימה הזאת, קץ וגרג'ובה, אני רוצה להעלות את המודעות כי אני בטוחה שכמוני יש הרבה בתנועה שבטוחים שהכלים כשרים ויש הפרדה, כמו שזה עניין בסיסי אצלם בבית.
אני חושבת שהתנועה לא מחוברת ונותנת מספיק מקום לדתיים/מסורתיים שבינינו, ואני חושבת שאנחנו יכולים להשפיע על זה ולגרום למודעות יותר גבוהה. אם נתקבץ יחד אנשים ששומרים כשרות אני בטוחה שלתנועה לא תהיה בעיה לספק לנו כלים חד פעמיים ולבדוק שעברו 24 שעות בין בישול חלב לבשר ולהפך באותו הכלי. בדיוק כמו שהתנועה מכבדת את הטבעונים והצמחונים היא תכבד גם אותנו הדתיים.
וזה רק מקרה אחד בתוך כל ההתנהלות בתנועה.
אני חושבת שאנחנו בתור דתיים בתנועה יכולים להביא למצב בו התנועה עושה בשבילנו את ההשתדלות המקסימלית כדי לשמור על החוקים והמצוות הבסיסיים בחיי היומיום שלנו, בין אם זה שמירת כשרות, היכולת לשמור שבת ולקיים קידוש בסמינרים וכו'.
כל היופי בתנועה הזאת הוא שהיא מקבלת את כולם איך שהם ונותנת לכל אחד את המקום להיות שלם עם עצמו וללכת בדרך שבה הוא מאמין.
בסופו של דבר מדובר בהעברת הלכות וערכים שאנחנו מאמינים בהם, לתת לאנשים לטעום מהעולם שלנו, ובעצם גם שלהם, כיהודים, וליזום אווירה רוחנית דתית בתנועה.
אז אם גם אתם מאמינים, חושבים כמוני ורוצים לעזור לי להשפיע
אפשר לפנות אליי בפייסבוק CHEN YAISH או במייל - hen478@walla.com.

ב6.9.14 התרחש בעפולה פסטיבל "מפצחים תרבות" הראשון. הפסטיבל היה אירוע ענק של אמנות, מוזיקה והופעות שהוקם לראשונה בשיתוף פעולה של מספר ארגונים בעיר וביניהם - תנועת תרבות.


תמונה סתמית/ מארה יעבץ


מישהו נרדם עלי באוטובוס
ונתתי לו להמשיך לישון
אני יכולה להגיד שלא שמתי לב
אם הוא ערבי או רוסי או אתיופי
ולהגיד שזה גם לא משנה
ולהוסיף מייד אחר כך
הייתי נותנת לכל אחד לישון על הכתף שלי
באוטובוס
בלי קשר לאיך שהוא נראה
שאי אפשר לדעת מה עובר על בן אדם
וכמה ארוך היה יום העבודה שלו
שהוא נרדם באוטובוס
על הכתף של ילדה בת 17
ואני לא אגיד שפחדתי
מהגבר שנרדם לי על הכתף
כי אולי הוא פיליפיני או חרדי או אריתראי
ויכול להיות שזה יתפרש לא נכון
אפילו שאני ילדה בת 17
שמישהו זר נרדם לה על הכתף
כנראה בטעות
כנראה
ואני לא אודה
בחיים
שבלב טיפה קיוויתי
שמישהו צילם 
והעלה לאינטרנט
בלי שאני אדע 
ובלי שאני אדע התמונה תהיה מפורסמת
ואני בחיים לא אודה
שאולי אם זה היה 
גבר לבן ועשיר 
הייתי מתנערת 
כי איזו תמונה סתמית זו יכלה להיות

הדשא של השכן


היי
,
בפינה זו בעיתון נמליץ על דברים מעניינים מרחבי הרשת, הארץ והעולם.

הפעם אני רוצה להמליץ לכם על סיקור של מעגל היפ-הופ שהתרחש ב... תחנה המרכזית החדשה בת"א!

 

"מה מייחד את מעגל ההיפ-הופ
בניגוד להופעותהקהל לא צורך את התרבות, אלא יוצר אותה בעצמולכל אחד יש את המקום והאפשרות להביע את עצמו- הלך הרוח, הכיוון של המעגל והאווירה נקבעת על ידי המשתתפים עצמםאין חוקיםהאמנים המתחילים מקבלים מקום ובמה בדיוק כמו האמנים שהם עצמם מעריצים או אמנים שמנוסים מהם. בנוסף לכךאפשר לעשות מעגלי היפ-הופ בכל מקום, אין צורך לשלם על כניסה או על השתתפות, או אפילו לדעת לנגן על כלי מסוים- מעגלי ההיפ-הופ נגישים לכל מי שרוצה "


סיקור מיוחד של מעגל ההיפ-הופ שהתקיים בתחנה המרכזית בתל אביב


אז מה מחכה לנו?


סמינר פתיחת שנה:
סמינר הכשרה לשכבות י'-י"ב שיתרחש ב 19-20.9.14

אירועי סוכות:
-סוכות קהילתיות בערים
-טיול סוכות ארצי לחניכי ד'-ו'

-פסטיבל "ריספקט"

סמינר פתיחת תהליך י"ב: 7-8.11.14 שכבת י"ב בתנועה מתחילה את תהליך ההכשרה לשנת שירות בתנועה. לפרטים נוספים:

גוני - 0544907795 עידן- 054-2620324
"קול יוצר" הוא עיתון לנוער בתנועת תרבות שנועד לשמש במה לכל החניכים מרחבי הארץ ולקשר בין כל בתי היוצרים.

זו הבמה שלכם!
כל דבר שאתם רוצים לפרסם ולשתף עם שאר השותפים שלכם בתנועה - זה המקום. השיתוף בינינו הוא כלי אדיר, כלי שנוכל להשתמש בו כדי לתמוך ולעזור אחד לשני.
אז למה אתם מחכים?

כתבו לנו! אתם מוזמנים לשלוח כתבות ויצירות למייל שלנו ואנו נדאג לפרסם אותן בהקדם האפשרי. ליצירת קשר: noar.tarbut@gmail.com

עורכים: עלינה גולדין, ליאור ויינר, בלה ליטבק
מה חדש בתנועה?
"קהילות תרבות" - יום ראשון 13 דצמבר 2015

קהילות תרבות בנתניה ובעפולה חוגגות את חג החנוכה יחד בצבעים ובצלילים. בואו לחגוג איתנו!

קראו עוד

 
תרבות ברשתות החברתיות - יום ראשון 13 דצמבר 2015

בנוסף לדף הפייסבוק הפעיל שלנו, פתחנו גם דפי אינסטגרם וטוויטר.

חפשו אותנו!