2
2
2
2
2
2
"תרבות" - בית הספר הגבוה לאמנים חברתיים |


על "תרבות"

"תרבות" הינו בית-ספר לאמנים המעוניינים לחולל שינוי עמוק בסדר היום התרבותי-חברתי בישראל. "תרבות" קם בעפולה, במטרה לקרוא לאמנים להפנות את הכוחות היוצרים לקהילות בפריפריה, ולהצמיח מתוכן דורות חדשים של אמנים חדשניים ואנשי-רוח פורצי דרך.

"תרבות" הוא מרכז ללימוד ועשייה בתחומי האמנות (מוזיקה, תאטרון, אמנות חזותית, מחול, כתיבה ועיצוב) ואף הכשרה להובלת תרבות בקהילה.

אנו רואים את הלומדים בבית הספר כיוצרים ובעלי אחריות חברתית כבר במהלך לימודיהם בבית הספר. על כן, לצד סדנאות האמנות והלימוד העיוני, מהווה ההתנסות המעשית של הלומדים נדבך מרכזי אותו אנו מפתחים ומלווים.

 

בית הספר נקרא ע"ש רשת בתי הספר הציוניים שפעלה במזרח אירופה בראשית המאה ה-20. רשת "תרבות" חרטה על דגלה את הוראת השפה העברית והחייאתה, ובכך סימנה ונשאה את אחת המהפכות התרבותיות הראשונות של היהדות בזמן החדש.

 

הקמת בית-הספר

בית הספר קם בשנת 2011 בעפולה ע"י קבוצת אמנים חברתיים מתנועת תרבות, בעלי נסיון של למעלה מעשור בפיתוח ויזמות תרבות בקהילות הפריפריה, הדרכת וליווי קבוצות אמנים צעירים, ופעילות אמנותית מגוונת. מתוך מפגש מעמיק עם השטח, החליטו חברי הקבוצה כי נדרש לעורר עוד יוצרים רבים ולהכשירם בכדי לחולל שינוי משמעותי בחברה הישראלית, בדרך לחברה שיוויונית בה כל אדם ומגזר חופשיים לבטא את רחשי ליבם ועמדתם, ולקדם בעצמם סדר יום חברתי ותרבותי.

 לקבוצה המובילה הצטרפו מורים מקצועיים מהשורה הראשונה ללימודי האמנות וללימודים העיוניים והמקצועיים במסלולים השונים שמציע בית הספר. יחד, מגבשים הסגל, היוצרים והלומדים דרכי הוראה ייחודיות ודרכי פעולה מובילות ופורצות דרך בתחום יצירת תרבות ואמנות בקהילה.

 

מטרות "תרבות"

הכשרה אמנותית, עיונית ומעשית לאמנים, יוצרים ויזמי תרבות צעירים המחויבים לפיתוח  האמנות והתרבות בפריפריה.

גילוי וקידום אמנים ויוצרים מהפריפריה: מתן הכשרה מקצועית בתחומי האמנות השונים וכלים להובלת תרבות בקהילות.

פיתוח כישוריו של הלומד כאדם יוצר בעל יכולות הבעה אמנותית בטכניקות מגוונות וחשיבה ביקורתית. דגש על הכשרה לעבודת-צוות ויצירה רב-תחומית בהרכבים ואנסמבלים.

השמה, תמיכה וליווי של הלומדים ובוגרי ביה"ס בפעילות תרבותית-קהילתית, וביזמות חברתית-עסקית בתחומי האמנות והתרבות.