2
2
2
2
2
2

 

תאטרון אהל - בית חינוך לעם |

"ומי יודע, אולי באמת נצליח להביא לעולם תיאטרון בן טפוס חדש, שתפקידו יהא לא רק לשעשע את חושי העם אלא גם להצהיל  ולאַצַל את רוחו; לא רק להמית זמנו, אלא גם להחיות לבו; לא רק להפחיז יצרו, אלא אדרבה – לשככו ולבלמו...התיאטרון הלאומי והעממי שלנו לכל מדרגותיו צריך ומחויב להיות – איני מתירא ואיני בוש להגיד – תיאטרון בית-חנוך לעם."

האומנות הטהורה/ ח.נ ביאליק


תאטרון אהל הינו תאטרון יוצר ומארח הנודד ברחבי הארץ ומשכן הבית שלו ממוקם בעיר עפולה. בחמש השנים האחרונות, נודד התאטרון בעשרות יישובים ברחבי הארץ, ויוצריו מביאים עימם רוח חדשה וחיה המאתגרת את המושגים המקובלים בתחומי התאטרון ועמלה על מפגש אומנותי הפורץ את הגבולות המוכרים בין שחקן לקהל.


מי אנחנו?
היוצרים בתאטרון אהל הינם מחנכים, בוגרי תנועת תרבות, החיים בקבוצות שיתופיות בפריפריה הגיאו-חברתית בישראל אשר יצירתם האומנותית צומחת מתוך פעילותם וזהותם כמחנכים.

תאטרון אהל מציג רפרטואר הצגות ילדים ונוער, מופעי רחוב מוזיקליים ומגוון פרוייקטים קהילתיים. היצירות וההצגות מתחדשות תדיר בעקבות המפגש עם הקהל והמציאות הישראלית. תאטרון אהל מציע חוויה חינוכית מכלולית ומקיפה, הכוללת סדנאות ומעגלי שיח עם היוצרים.


על השפה האומנותית

תאטרון אהל- בית חינוך לעם עובד בשיתוף פעולה עם נולה צ'לטון, מחזאית ובמאית, כלת פרס ישראל לאומנויות הבמה, ממייסדות זרם התיאטרון הדוקומנטרי בארץ. תפישתה האומנותית כוללת עבודה חשופה של שחקן מול קהל, בה השחקן משמש עֵד לקולות שאינם נשמעים בתוך החברה - "כל מה שרציתי היה לשפוך קצת אור על אנשים שחיים בצל". נולהמביימת ומדריכה אותנו בפעילותינו החינוכית והאומנותית מתחילת דרכנו, ולאחרונה ביימה את ההצגה עיזים העוסקת באופן בן מתעצב יחסנו לאחר בתוך חברה שמקדשת את הכסף.

בשנתיים האחרונות, במסגרת הקמתו של תאטרון הפרינג' בעפולה, החלה מתגבשת קבוצת תושבים מבוגרים מעפולה עילית בהדרכת בוגרות תנועת תרבות, ליצירה של מחזה מקורי. על אף אילוצי היום-יום,

בחרה הקבוצה לפרוץ את גבולות השיח המקומי המוכר וליצור יחד הצגה שתפאורתה היא רחובות העיר, והגיבורים הם תושביה. ביוני 2013, לאחר שנה של עבודה מאומצת, הועלה לראשונה המחזה "דלתות" בבית פוזנק בעפולה. (לכתבה המלאה)


היצע היצירות והפעילות של תאטרון אהל כולל:

הצגות לנוער ומבוגרים - רפרטואר הצגות נוער בבימויה וליוויה של נולה צ'לטון כלת פרס ישראל.

הצגות ילדים- רפרטואר עשיר של הצגות ילדים איכותיות.

מועדון התאטרון - בתים לנוער יוצר בתחום התאטרון.
תאטרון הפרינג' בעפולה - סדרת הצגות פרינג' המוצגת בבית פוזנק בגבעת המורה.